Kamica nerkowa to jedno z najczęstszych schorzeń układu moczowego, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Choroba ta polega na tworzeniu się złogów w nerkach lub w drogach moczowych, które mogą powodować bardzo silny ból i uszkodzenia narządów wewnętrznych. W tym artykule omówimy, czym jest kamica nerkowa i dlaczego należy jej się obawiać. Wskażemy również, jak radzić sobie z tym problemem.

Czym jest kamica nerkowa i jak powstają kamienie?

Kamienie nerkowe powstają z substancji mineralnych znajdujących się w moczu, takich jak wapń, kwas szczawiowy, kwas moczowy i cystyna. Mogą mieć różne rozmiary, od drobnych, ziarnistych struktur do dużych, piłkowanych brył. Do tworzenia się złogów dochodzi wskutek wytrącania się wspomnianych substancji. Jest to efekt patologii układu moczowego. Przy jego właściwej pracy dochodzi do całkowitego rozpuszczenia wszystkich elementów i odprowadzenia ich z organizmu wraz z moczem. Jednak duże cząsteczki w stanie stałym nie mogą zostać wydalone, przez co osiadają w układzie moczowym, najczęściej w nerkach. Gdy nagromadzi się ich sporo, zaczynają dawać o sobie znać poprzez przykre objawy, które wymieniamy w dalszej części tekstu.

Objawy kamicy nerkowej zazwyczaj zaczynają się od ostrych, kłujących bólów w okolicy lędźwiowej, które promieniują do brzucha i miednicy. Oprócz bólu pojawia się też inne objawy, takie jak nudności, wymioty, problemy z oddawaniem moczu, krew w moczu i gorączka.

Dlaczego powstają kamienie nerkowe?

Przeważnie lekarz urolog nie jest w stanie podać jednej, konkretnej przyczyny powstania kamieni. Otóż powodów rozwoju kamicy nerkowej może być wiele. Najczęstsze przyczyny choroby to:

  • dieta bogata w sól,

  • niedostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów,

  • zaburzenia przemiany materii,

  • inne choroby, takiej cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze,

  • otyłość,

  • zaburzenia genetyczne,

  • przyjmowanie niektórych leków.

Leczenie kamicy nerkowej – jak może pomóc lekarz urolog?

Kamica nerkowa wymaga interwencji specjalisty – w tym przypadku powinien to być lekarz urolog. Jest to konieczne ze względu na silny ból doskwierający pacjentowi. Jednak nie jest to jedyny powód, ponieważ kamica może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje dróg moczowych, uszkodzenia nerek, zawały nerek i kłębuszków nerkowych, a nawet niewydolność nerek lub całego układu moczowego. Dlatego leczenie kamicy jest bardzo ważne. Przeważnie, w około 70% przypadków, zupełnie wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne. Niemniej jeśli kamienie są bardzo duże, leczenie może wymagać ich chirurgicznego usunięcia lub zastosowania procedury rozdrabniania kamieni za pomocą fal uderzeniowych. Decyzję o wyborze optymalnej metody podejmuje lekarz urolog po wcześniejszej ocenie zaawansowania problemu oraz sytuacji zdrowotnej pacjenta. Należy podkreślić, że operacja jest zawsze ostatecznością. Tym samym w sytuacji, gdy specjalista zleca jej przeprowadzenie, można być przekonanym, że jest niezbędna.

Kamica nerkowa to poważne schorzenie układu moczowego, które powoduje tworzenie się kamieni w nerkach lub w drogach moczowych. Choroba ta może powodować bardzo silny ból i prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia nerek i niewydolność nerek. Dlatego w przypadku podejrzenia u siebie tego schorzenia należy skonsultować z lekarzem. Leczenie polega zwykle na zażywaniu leków, jednak stosuje się też bardziej skomplikowane metody. Warto zadbać o odpowiednią dietę i ilość spożywanych płynów, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.