Pierwsza wizyta u specjalisty, niezależnie od dziedziny medycyny, zawsze może wywoływać pewne obawy czy napięcie. Zrozumienie, czego można się spodziewać i jak się przygotować, może znacznie zmniejszyć stres. Ta zasada dotyczy również, a może przede wszystkim, wizyty u urologa – specjalisty zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego. Dla wielu osób sprawy, którymi zajmuje się urolog, są szczególnie intymne. Tym bardziej warto wiedzieć, jak przygotować się do pierwszej wizyty.

Jak przebiega pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u urologa ma kluczowe znaczenie dla identyfikacji potencjalnych problemów urologicznych. Zaczyna się od rozmowy z lekarzem, która ma na celu zgromadzenie pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta. Często obejmuje to nie tylko dyskusję na temat obecnych objawów, ale także przegląd historii medycznej pacjenta, w tym wszelkich wcześniejszych chorób, operacji, alergii na leki i przyjmowanych obecnie leków. Styl życia, w tym dieta, aktywność fizyczna, używanie tytoniu i alkoholu, także mogą mieć wpływ na zdrowie urologiczne, dlatego stanowią nieodzowną część wywiadu.

Badania fizykalne

Przeprowadziwszy wywiad, urolog podejmuje się badań fizykalnych. Obejmują one zazwyczaj: badanie palpacyjne brzucha i pachwin, ocenę narządów płciowych, a u mężczyzn również ocenę prostaty przez odbytnicę.

  • Badanie palpacyjne brzucha i pachwin – to podstawowy element badania fizykalnego przeprowadzanego przez urologa. Lekarz przy użyciu swoich dłoni bada obszar brzucha i pachwin, uciskając różne miejsca, aby ocenić, czy nie występują tam żadne powiększone narządy, guzy, czy też inne nieprawidłowości. Może to również pomóc w identyfikacji ewentualnych problemów z nerkami, pęcherzem moczowym lub innymi organami znajdującymi się wewnątrz jamy brzusznej.

  • Ocena narządów płciowych – u mężczyzny urolog może dokonać oceny penisa i jąder, szukając oznak nieprawidłowości, takich jak guzy, wypryski, deformacje czy inne zmiany. U kobiet, choć urolog nie zajmuje się bezpośrednio badaniem narządów płciowych, może zwrócić uwagę na symptomy sugerujące problemy urologiczne, takie jak ból podczas oddawania moczu.

  • Ocena prostaty przez odbytnicę – jest to badanie specyficzne dla mężczyzn, znane również jako rektalne badanie palcem (DRE – Digital Rectal Examination). W tym przypadku urolog zakłada rękawiczki i delikatnie wkłada palec do odbytu pacjenta, aby ocenić rozmiar, kształt i konsystencję prostaty. procedura ta pozwala wykrywać wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze, takie jak powiększenie prostaty, guzy czy twarde miejsca, które mogą sugerować obecność raka prostaty.

Badania dodatkowe

Kiedy urolog zakończy badania fizykalne, może zdecydować o konieczności przeprowadzenia badań dodatkowych, takich jak:

  • Badanie moczu – jest to podstawowe badanie, które pozwala na ocenę funkcji nerek i pęcherza moczowego.

  • Badania krwi – mogą dostarczyć informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ale też na przykład poziomu PSA.

  • USG (ultrasonografia) – to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę struktury i funkcji narządów moczowo-płciowych.

  • Tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) – to bardziej zaawansowane badania obrazowe, które mogą być zlecone w przypadku podejrzenia poważniejszych problemów, takich jak nowotwory.

Kwestie praktyczne

To, jak powinno przebiegać przygotowanie do wizyty u urologa w dużej mierze zależy od powodu, dla którego się ona odbywa. W każdym przypadku jednak warto przygotować się na wywiad medyczny. Spisz objawy, które zauważyłeś, notując kiedy się pojawiły i jakie są okoliczności ich występowania. Przygotuj listę przyjmowanych leków, a także informacje o przewlekłych chorobach i operacjach, które przeszedłeś. Jeśli to możliwe, na wizytę weź ze sobą także wyniki wcześniej wykonanych badań.

Pierwsza wizyta u urologa to ważny krok w kierunku zadbania o swoje zdrowie. Pomimo naturalnego napięcia, pamiętaj, że lekarz jest po to, aby Ci pomóc. Przygotowanie się do wizyty zgodnie z powyższymi wskazówkami może pomóc uczynić ten proces bardziej komfortowym i efektywnym.