Współczesna medycyna dysponuje szeregiem narzędzi diagnostycznych, umożliwiających wczesne wykrywanie rozmaitych chorób. Ultrasonograf, pozwalający na wykonywanie USG, jest wykorzystywany przez lekarzy o różnych specjalizacjach, w tym również przez urologów. Jakie choroby układu moczowo-płciowego można wykryć wykorzystując ultrasonograf? Oto najważniejsze informacje dotyczące diagnostyki USG, przeprowadzanej w poradniach urologicznych.

Prawidłowa diagnoza – pierwszy krok do skutecznego leczenia

Profesjonalna poradnia urologiczna jest miejscem, w którym możesz liczyć na przeprowadzenie pełnej diagnostyki układu moczowo-płciowego, postawienie trafnej diagnozy, a następnie skuteczne leczenie. Diagnostyka urologiczna wymaga przeprowadzania dedykowanych badań, na podstawie których specjalista jest w stanie ocenić, co dolega pacjentowi i dobrać odpowiednie leczenie.

Jednym z urządzeń, wykorzystywanych podczas diagnostyki urologicznej, jest ultrasonograf. USG pozwala na szybką i bezinwazyjną ocenę stanu narządów wewnętrznych, w tym elementów układu moczowego. Podczas przeprowadzania badania USG wiązka fal ultradźwiękowych wnika w głąb ciała, odbijając się od tkanek i struktur ciała. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu badanych narządów, odczytywanych z ekranu. Obraz ten można również przenieść na papier – tak właśnie prezentuje się wyniki diagnostyki ultrasonografem.

Kiedy należy wykonać USG układu moczowo-płciowego?

Najczęstszym powodem wykonania badania ultrasonografem, może być chęć przeprowadzenia pełnej diagnostyki urologicznej. Natomiast najczęstszymi bezpośrednimi wskazaniami są:

  • nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu,

  • bóle brzucha, nadbrzusza oraz okolic lędźwi,

  • obecność krwi w moczu,

  • wyczuwalne guzy w obrębie jamy brzusznej,

  • choroby gruczołu krokowego,

  • torbiele nerek,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • podejrzenie kamicy nerkowej,

  • upośledzenie czynności nerek.

Po wykonaniu badania ultrasonografem, urolog dokładnie ogląda otrzymany obraz, celem sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli obraz wzbudza podejrzenia, lekarz może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań, pozwalających na postawienie konkretnej diagnozy, a następnie rozpoczęcie skutecznego leczenia, dopasowanego do dolegliwości i specyfiki danego pacjenta.

Jakie są zalety badania ultrasonografem?

Każda profesjonalna poradnia urologiczna powinna być wyposażona w ultrasonograf, umożliwiający przeprowadzenie badanie USG i wykonanie diagnostyki:

  • nerek,

  • moczowodów,

  • pęcherza,

  • gruczołu krokowego.

Duża czułość urządzenia, bezinwazyjność, bardzo wysoka dokładność wyniku, szybkość i prostota wykonania badania sprawiają, że ultrasonograf jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym. Dzięki wykonaniu USG, czas potrzebny do postawienia trafnej diagnozy ulega skróceniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ im szybciej wdroży się skuteczne leczenie, tym szybciej będzie można wyleczyć różnego rodzaju schorzenia.

Co więcej, poradnia urologiczna powinna informować swoich pacjentów o konieczności regularnego wykonywania badań ultrasonografem, w ramach profilaktyki raka prostaty. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie raka i powrót do zdrowia.

Nasza poradnia urologiczna posiada rzecz jasna ultrasonograf. Dysponujemy nowoczesnym, niezawodnym sprzętem, wykorzystywanym zawsze, kiedy tylko zajdzie potrzeba przeprowadzenia badań diagnostycznych z użyciem tego urządzenia.