Czy możliwe jest życie z infekcją chlamydiową bez wiedzy o jej istnieniu w organizmie? Okazuje się, że tak. Wielu pacjentów dowiaduje się o niej dopiero, gdy pojawiają się powikłania. Zalecane jest, aby co najmniej raz w roku każda osoba aktywna seksualnie, lecz nieposiadająca stałego partnera, wykonywała test na obecność chlamydii. Krótkie badanie może zapobiec przykrym konsekwencjom nieleczonej chlamydii. Poradnia urologiczna to miejsce, do którego warto udać się w razie jakichkolwiek podejrzeń.

Czym jest infekcja chlamydiowa?

Infekcja chlamydiowa wywoływana jest przez grupę bakterii nazywanych chlamydiami. W zależności od rodzaju, bakterie mogą przenosić się drogą kropelkową lub drogą płciową. Choć w początkowym stadium zakażenia obecność bakterii jest niezauważalna, po upływie czasu zazwyczaj daje o sobie znać. W jaki sposób? Okazuje się, że objawy u mężczyzn i u kobiet są nieco inne.

W odpowiedzi na infekcję chlamydiową u mężczyzn najczęściej pojawia się pieczenie podczas oddawania moczu. Może to oznaczać, że chlamydia wywołała zapalenie cewki moczowej. U kobiet objawy są podobne, ale najczęściej połączone z upławami. Nie warto też bagatelizować wystąpienia bólu podczas stosunku. Infekcja chlamydiowa to jedna z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową, jednak nie zawsze wymaga leczenia u lekarza chorób wenerycznych. Bakterie mogą wywoływać choroby niezwiązane z układem rozrodczym, dlatego częstym wyborem pacjentów jest poradnia urologiczna. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to miejsce, w którym czasami fachowej pomocy powinny szukać także kobiety.

Jak zaradzić infekcji chlamydiowej?

Każde podejrzenie infekcji chlamydiowej powinno od razu zostać skonsultowane ze specjalistą. Najlepszym wyborem będzie poradnia urologiczna – tam doświadczeni lekarze na pewno szybko znajdą stosowne rozwiązanie problemu. Przy podejrzeniu infekcji chlamydiowej konieczne jest wykonanie badania moczu. Dodatkowo u kobiet pobiera się wymazy z pochwy lub szyjki macicy, a u mężczyzn materiał z ujścia cewki moczowej. Tylko dokładne zbadanie pobranych próbek da rzeczywisty obraz sytuacji, a więc odpowiedź na pytanie, czy pacjent cierpi na chlamydiozę, czy też można ją wykluczyć. W przypadku zdiagnozowania infekcji chlamydiowej, po przeprowadzeniu wywiadu i dokonaniu oceny stanu zdrowia oraz ogólnej sytuacji pacjenta, lekarz przygotuje plan leczenie.

Uwaga na powikłania

Obecność bakterii chlamydii może być przyczyną wielu schorzeń i innych przykrych konsekwencji. Pojawiają się infekcje zapalne, bóle stawów, astma, a nawet problemy z płodnością. Zakażona kobieta może zarazić swoje dziecko podczas porodu. Aby uniknąć infekcji chlamydiowej, warto przyjrzeć się swoim zachowaniom seksualnym – używać prezerwatyw, czy też zrezygnować ze współżycia z osobami, co do których brakuje pewności, że nie przenoszą bakterii.

Poradnia urologiczna zaleca coroczne wykonywanie testu na obecność bakterii, a także niezwłoczne zgłoszenie się do specjalisty, gdy tylko wystąpią jakieś niepokojące objawy. Im wcześniej infekcja zostanie wykryta, tym większe szanse, że nie zdąży wyrządzić wiele krzywdy organizmowi. Dotyczy to zresztą również każdego innego schorzenia przenoszonego drogą płciową. Chorób tych jest niestety całkiem dużo, a objawy bywają bardzo mało specyficzne. Samą chlamydię łatwo pomylić z innym problemem. Dlatego postawienie diagnozy warto pozostawić specjaliście z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w kwestii tego typu chorób.