Rak jądra jest dość rzadko występującą chorobą nowotworową. Z drugiej strony, najczęściej dotyka młodych mężczyzn w przedziale wiekowym od 15 do 40 lat. Tym co go wyróżnia się jest bardzo duży stopień uleczalności, nawet w zaawansowanym stadium, gdy mamy już do czynienia z przerzutami. W diagnozie schorzenia pomoże nam poradnia urologiczna. Jakie objawy powinny jednak wzbudzić nasz niepokój i jak wygląda sam proces leczenia?
Przyczyny choroby
Na początek warto określić jakie są przyczyny choroby i czynniki ryzyka. Zgodnie z najnowszymi badaniami, jedną z przyczyn są zaburzenia rozwojowe już na etapie życia płodowego. Do ich ujawnienia dochodzi w momencie gwałtownego rozwoju układu hormonalnego, a zatem w okresie nastoletnim oraz u młodych mężczyzn. Oprócz tego, wskazuje się na czynniki środowiskowe, związane np. z używaniem określonych środków ochrony roślin oraz konkretnymi substancjami znajdującymi się w plastiku. Niestety, tego typu czynniki są nasilone zwłaszcza w Europie, gdzie odnotowuje się największą liczbę zachorowań. Ważnym czynnikiem jest też genetyka. Jeśli w rodzinie znajdują lub znajdowali się mężczyźni cierpiący na raka jądra, ryzyko jest większe, zwłaszcza jeśli chorym był brat lub ojciec.
- Kolejnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania jest wnętrostwo. Mówimy o nim, gdy po urodzeniu jedno jądro lub oba nie zeszły do moszny w sposób prawidłowy.
- Panowie, którzy zmagali się z nowotworem w jednym jądrze mają około 5% szans zachorowania na raka drugiego jądra.
- Większe ryzyko występuje ponadto u mężczyzn z zespołem Klinefeltera, który skutkuje nieprawidłowościami materiału genetycznego.
W jaki sposób objawia się rak jądra?
Jeśli chodzi o objawy, u blisko 90% mężczyzn pojawia się wyczuwalny guzek w obrębie jądra. Nie jest on bolesny. Oprócz tego, często obserwuje się powiększenie jądra. Część panów skarży się też na wrażenie ciężaru w okolicy moszny. Te objawy powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u specjalisty. Poradnia urologiczna jest właściwym miejscem również wtedy, gdy odczuwamy ból jądra lub towarzyszą nam inne niepokojące objawy. Może należeć do nich np. tkliwość piersi oraz ich powiększenie, czyli ginekomastia. Jeśli nowotwór jest już w zaawansowanym stadium z przerzutami, do objawów zaliczają się także ból brzucha, ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa lub krwioplucie i duszności. W celu szybkiego wykrycia, zaleca się regularne, comiesięczne samobadanie.
Leczenie nowotworu jąder
Każda poradnia urologiczna zatrudnia specjalistów, którzy na pierwszym etapie zajmą się diagnostyką. Polega ona zwykle na badaniu fizykalnym, w trakcie którego lekarz potwierdzi istnienie guza. Kolejnym krokiem jest USG oraz zbadanie poziomu markerów nowotworowych. Jeśli nowotwór zostanie zidentyfikowany, wykonuje się tomografię komputerową pozwalającą na sprawdzenie przerzutów i określenie stopnia zaawansowania choroby.
Jeśli chodzi o samo leczenie, standardem jest orchidektomia, czyli chirurgiczne usunięcie jądra. W niektórych przypadkach niezbędne może być też usunięcie węzłów chłonnych w brzuchu. Gdy guz jest mały, wykonywanie chemioterapii i radioterapii nie jest konieczne. Jeśli jednak pojawią się przerzuty, konieczne jest leczenie adjuwantowe, czyli właśnie chemioterapia. Ewentualne zmiany, które nie zniknęły po jej zastosowaniu mogą zostać usunięte chirurgicznie, jeśli będzie taka potrzeba. Ze względu na usunięcie jądra, odpowiadającego również za produkcję testosteronu wpływającego na popęd seksualny, można dodatkowo włączyć testosteronową terapię zastępczą.