Wśród metod męskiej antykoncepcji, jedną z najbardziej popularnych jest bez wątpienia wazektomia. Wynika to z faktu, iż sam zabieg jest bezpieczny oraz skuteczny i co ma istotne znaczenie dla wielu osób, również trwały. Opisywana procedura chirurgiczna jest najczęściej wykonywana na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, jednak coraz więcej mężczyzn w naszym kraju decyduje się na jej przeprowadzenie. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Jak przebiega wazektomia?

Podwiązanie nasieniowodów nie należy do specjalnie skomplikowanych zabiegów. W praktyce, lekarz przecina skórę moszny, uwalniając w ten sposób nasieniowody. Następnie usuwa ich fragment, a końce łączy za pomocą klipsów lub szwów. Tę metodę określa się jako Total Vasectomy. Drugą opcją jest tzw. metoda kanadyjska, określana również jako “wazektomia bez skalpela”. W tym przypadku miejsce lokalizacji nasieniowodu sprawdza się przez skórę, nie ma zatem konieczności jej nacinania. Następnie zakłada się na niego zacisk, czego skutkiem jest rozwarstwienie się skóry. Po wykonaniu zabiegu nie zakłada się szwów. Jedynym śladem na mosznie jest niewielka ranka, po której jednak nie zostaje blizna. Całość odbywa się przy znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie 20 minut.

Dlaczego warto zdecydować się na podwiązanie nasieniowodów?

Osoby, którym zależy na trwałej antykoncepcji i są przekonane o tym, że nie chcą posiadać dzieci, zdecydowanie powinny rozważyć wazektomię. Warto jednak zaznaczyć, że aby zakwalifikować się do zabiegu, konieczna jest wizyta u lekarza urologa, który przeprowadzi wywiad, biorąc pod uwagę motywy każdego pacjenta. Całość odradza się osobom młodym i bezdzietnym oraz wszystkim, którzy zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

Osoby zdecydowane mogą liczyć nie tylko na szybkie przeprowadzenie zabiegu, ale również niezbyt długi okres rekonwalescencji. W ciągu dwóch tygodni po wykonaniu wazektomii należy całkowicie zrezygnować ze współżycia. Decydując się na metodę kanadyjską ten czas jest jednak skrócony zaledwie do tygodnia. Zaleca się jednocześnie zrezygnowanie z aktywności fizycznych, które mogłyby mieć wpływ na krocze na okres dwóch tygodni. Warto zaznaczyć, że rekonwalescencja przebiega zazwyczaj bez jakichkolwiek komplikacji. Ewentualne obrzęki, siniaki i opuchlizna pojawiają się bardzo rzadko. Co za tym idzie, pacjenci mogą praktycznie od razu wrócić do swojej rutyny.

Wazektomia – jakie korzyści jeszcze z niej wynikają?

Należy zaznaczyć, że opisywana metoda antykoncepcji wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, znacznie wyższą w porównaniu do prezerwatyw czy podwiązania jajowodów, nie wspominając już o metodzie kalendarzykowej. Co za tym idzie, szanse zajścia w ciążę są praktycznie bliskie zeru. To z kolei przekłada się na znacznie większy komfort jeśli chodzi o stosunki seksualne. Kolejną istotną zaletą jest to, iż zabieg w żaden sposób nie wpływa na sprawność seksualną mężczyzn, libido, erekcję czy gospodarkę hormonalną.

Wazektomia zapewnia także wiele korzyści dla partnerki, która może dzięki temu całkowicie zrezygnować z antykoncepcji. Biorąc pod uwagę trwałość zabiegu, jego koszty nie są wygórowane i zazwyczaj zaczynają się od 2000 zł, wliczając w to wszystkie konsultacje oraz badania. Komu zaleca się wykonanie wazektomii? Przede wszystkim osobom, które mają różnego rodzaju obciążenia genetyczne, mogące skutkować wadami wrodzonymi płodu oraz pacjentom ze wskazaniami medycznymi.