Masz problem z odprowadzeniem napletka, odczuwasz ból penisa podczas wzwodu? Wspomniane objawy mogą wskazywać na zbyt krótkie wędzidełko, dlatego nie warto ich bagatelizować. Umów się na wizytę w poradni urologicznej, aby specjalista stwierdził przyczynę dolegliwości. W niektórych przypadkach wskazane jest chirurgiczne wydłużenie wędzidełka!

Zbyt krótkie wędzidełko – objawy

Wędzidełko prącia to cienki, trójkątny fałd skórny, który łączy napletek z żołędziem. Podtrzymuje napletek, pełni też ważną funkcję podczas współżycia, ponieważ pozwala na jego swobodne zsuwanie zarówno w czasie wzwodu, jak i spoczynku. Niekiedy może być jednak za krótkie, co może być wadą wrodzoną, ale czasami spowodowane jest infekcją lub urazem prącia. W takiej sytuacji mężczyzna ma problem z utrzymaniem higieny osobistej, co zwiększa ryzyko nawracających stanów zapalnych. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje dyskomfort, a niekiedy nawet dolegliwości bólowych podczas współżycia. Dyspareunia może doprowadzić do problemów ze wzwodem, obniżonej samooceny i niechęci do kontaktów seksualnych.

Krótkie wędzidełko może przyczynić się do przedwczesnego wytrysku. Pacjenci często wstydzą się mówić o swoich dolegliwościach, należy jednak wspomnieć o nich lekarzowi. W ten sposób specjalista postawi trafną diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Istnieje również ryzyko zerwania wędzidełka, które powoduje duże krwawienie, trudne do opanowania, a także silny ból i pieczenie. Poradnia urologiczna (tu przyjmuje lekarz urolog) to miejsce, do którego powinieneś się niezwłocznie zgłosić. W przeciwnym razie dochodzi do bliznowacenia uszkodzonej tkanki, co z kolei przyczynia się do dalszego skrócenia wędzidełka.

Wydłużenie wędzidełka – jak wygląda zabieg?

Zabieg chirurgicznego wydłużenia wędzidełka odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Specjalista podaje środek podskórnie w formie zastrzyku w napletek. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent nie musi zostawać w szpitalu na noc.

Podczas zabiegu lekarz nacina poprzecznie wędzidełka, a następnie zszywa je tak, żeby je wydłużyć. Pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać, ważne jest natomiast, aby po operacji postępował zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Chirurgiczne wydłużenie wędzidełka – zalecenia pozabiegowe

Operator zakłada szew ciągły lub pojedyncze szwy, co ważne, są one wchłanialne. Dzięki temu lekarz nie musi ich usuwać. Zazwyczaj rana goi się w ciągu tygodnia, pod warunkiem, że pacjent dba o higienę osobistą. Należy codziennie zsunąć napletek i przemyć nacięte miejsce Octeniseptem, Rivanolem lub innym środkiem odkażającym, ale tak, żeby nie zmoczyć opatrunków.

Po zabiegu nie można przyjmować salicylanów, pić alkoholu, przez 4-5 tygodni zaleca się zaprzestać ciężkiego wysiłku fizycznego i współżycia. Można przyjmować leki przeciwbólowe, ale tylko takie, które nie zawierają kwasu salicylowego. Pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną po 5-7 dniach po zabiegu, jeśli nie odczuwa bólu i dyskomfortu.

Kiedy zgłosić się do poradni urologicznej?

Zabieg chirurgicznego wydłużenia wędzidełka obarczony jest niskim ryzykiem powikłań. Jeśli jednak pojawi się obrzęk prącia, bolesne zaczerwienienie, gorączka, krwawienie lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie wybrać się do poradni urologicznej. Specjalista może wdrożyć antybiotykoterapię, aby przyspieszyć gojenie się rany.

Proponowany zabieg nie tylko poprawia estetykę prącia, lecz także zwiększa komfort podczas stosunków seksualnych. Należy jednak zaznaczyć, że nie można go wykonać, jeśli pacjent cierpi na stan zapalny narządów płciowych lub w okolicach pachwiny.